Çıtçıtlı Protez

yarım damak protezinde çıtçıtlı tutucularAlt veya üst çenede çekilen dişlerin arkasında diş yok ise sabit porselen kaplama yapılamaz, bu bölgelere yarım damak veya bölümlü ( parsiyel ) protezler yapılmaktadır. Bu protezler hastanın sağlam doğal dişlerine kroşelerle (metal kancalarla) tutturulmaktadır. Bunun nedeni protezi ağız içinde stabil hale getirmektir. Ancak doğal dişlere bağlantı yapmak için kullanılan halkalar ağızda bir görünüş bozukluğu oluşturmakta ve kullanıcı bu durumdan sıkılabilmektedir.
Bu sebepten bağlantılar ağız içi yumuşak dokularına ve Porselen kaplama yapılan doğal dişlerin üzerlerine monte edilen, özel olarak üretilmiş hassas tutucularla yapılmaktadır. Özel hassas tutuculu bu protezlere halk arasında çıtçıtlı diş denilmektedir.
Hassas tutuculu protezlerde bağlantı yapılacak dişlerin ve protezin üzerine biri erkek ve biri dişi tutucudan oluşan birbirine geçmeli çeşitli kilit sistemleri yerleştirilmiştir. Hassas tutuculu protezlere çıtçıtlı protez denmesinin sebebi de budur. Çıtçıtlı protezlerde bağlantının yapılacağı doğal dişler öncelikle, dişi sağlamlaştırmak amacıyla kaplanır. Yapılan bu kaplama üzerine özel halka benzeri tutucular monte edilir. Monte edilen bu tutuculara protez üzerine yerleştirilen karşılıkları takılır. Bütün bu uygulamalar protezin maliyetini artırdığından çıtçıtlı protezler klasik metal kanca bağlantılı protezlere göre daha pahalıdır. Ancak estetik olarak bir görüntü bozukluğu oluşturmaz ve kullanıcıya güven verir. Kolay sökülüp takılabilen protezlerdir. Bakım ve temizlikleri daha kolaydır.
Çıtçıtlı protezlerde hassas tutucular hastanın ağzında dışarıdan görülmeyecek şekilde dişlerin iç yüzeylerinde gizlenmiştir. Çıtçıtlı protezler de kanca olayı tamamen terk edilmiştir.

 Çıtçıtlı Protez

Posted by at Temmuz 7, 2012
Filed in category: Ağız ve Diş Sağlığı, Porselen Kaplamalar, Protez Diş, and tagged with: ,

2 Responses to Çıtçıtlı Protez

  1. Pingback: Tam Porselen Kuronlar | Porselen Dişler

  2. Pingback: Yarım Damak Protezi | İskelet Protezler | Porselen Dişler

Bir Cevap Yazın