Diş İmplantları

Diş İmplantları:

 
Dental implant Çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökünü taklit eden vida benzeri yapılardır. Üzerine yapılacak zirkonyum dişler için dayanak teşkil ederler.
 • İmplantlar ile neler yapılabilir
 • İmplantlar Türleri
 • Protez / Köprü Avantajları
 • İmplantlar nasıl yerleştirilir

Diş implantı çene kemiği içine yerleştirildikten  sonra yapay bir kök görevi görür ve üzerine yapılacak porselen dişler ve hareketli protezler için bir dayanak oluşturur. Diş implantı, periodontal hastalık, yaralanma ve çarpma veya herhangi bir nedenle dişlerini kaybetmiş hastalar için en uygun alternatiftir. İyi bir genel ağız sağlığı için diş implantı mükemmel bir alternatiftir. İmplant fiyatları günümüzde eskisne oranla ucuz olduğu için daha fazla hasta implant tercih etmektedir.

Doğal dişlerin küçültülmesine gerek kalmadan yapılabildiği için konservatif bir tedavidir. Geleneksel tedaviler olan dişler küçültülerek hazırlanan köprü protezlerine artık mahkum değilsiniz.  İmplant nasıl yapılır merak ediyorsanız linke tıklayınız.

İmplant destekli protezler, hem doğal bir görünüm açısından hem de çiğneme hissini en fazla veren protez tipidir. Sabit protezler kullanan hastalar kendilerini daha güvende hisseder.

Tam damak ya da yarım damak adı verilen protezleri kullanmak zorunda kalan hastalar sıklıkla şu şikayetlerden muzdariptir ;

 • Protez vurukları :  Hareketli protezler adı verilen tam damak ve yarım damak protezleri yumuşak dokular üzerine oturduğundan sıklıkla Protez vuruğu adı verilen şikayetler oluşur.
 • Protezin oynaması : Sabit olmadıklarından kullanan kişiler protezlerin oynamasından rahatsızlık duyar. Hatta  yemek yerken  yada konuşurken protezin çıkmasıda sık duyulan rahatsızlıklardandır.
 • Çiğneme esnasında güçsüzlük
 • Tad alma duyusunda azalma : Damak kısmının kapalı olması damaktaki tad alma reseptörlerinİ engellediğinden bu tarz şikayetler oluşur.

Diş İmplantı ile Neler Yapılabilir?

 • Diş implantı sayesinde yandaki dişlere dokunmadan bir yada bir kaç diş eksikliği tedavi edilir. Hatta hiç dişi olmayan hastalarda sayıda implant yapılarak tamamen sabit porselen köprüler yapılabilir.
 • Hareketli protezler kullanmak zorunda olan kişiler için mükemmel bir alternatif oluşturur.
 • Bazı durumlarda ise yeterli implant yapacak kemik yoktur. Ya da hastaya ucuz bir alternatif sunmak gerekir. Bu durumlarda tam damak kullanan kişilerre 2 veya 4 implant yapılarak ağzındaki protezlerin Tutuculuğunu artırmak ve Bu sayede protezini rahat kullanmasını sağlamak yolu ile tedavi planlanabilir.

Diş implantı : Dental implant , Vidalı diş, Diş ekme, implant diş, dental implant,  vida diş gibi isimler ile de bilinir.

Vidalı diş nedir

Diş implantlarına vidalı diş denilmesinin sebebi formlarının vida şeklinde dizayn edilmiş olmasındandır. Vida formu sayesinde kemikle tutunma yüzeyi en yüksek oranda olması sağlanmıştır. Ayrıca bu form mekanik olarak ta implantın kemik içerisindeki tutuculuğunu artırır.

 Diş hekimi Ahmet Gülsevin'in sitesinden alıntıdır.

 

Diş İmplantı

Posted by at Nisan 28, 2012
Filed in category: İmplant, and tagged with: , , , ,

3 Responses to Diş İmplantları

 1. Ali T. says:

  Üst çenemde hiç dişim yok. Tüm dişlerim çekildi. İmplant yaptırmak istiyorum kaç tane implant yapılırsa hiç çıkmayan diş yapılabiliyor.

 2. Pelin says:

  Dişlerimden birisi eksik, porselen kaplama yapılıp dişlerimin küçültülmesini istemiyorum. İmplant yaptırmak en iyi çözüm sanıyorum implant fiyatları hakkında bilgi alabilirmiyim.

 3. Ziya says:

  Diş implantı fiyatları hakkında bilgi almak istiyorum. Babamın, Üst çenede hiç diş yok 6 tane implant yapılınca porselen diş yapılabiliyormuş. 6 tane implant ve 12 tane de porselen diş yapılacak ücretleriniz hakkında bilgi alabilirmiyim.

Bir Cevap Yazın