İmplant diş nasıl yapılır?

İmplant diş nasıl yapılır?

Alıntıdır. : İmplant nasıl yapılır

İmplant, kaybedilen bir organın geri yerine bir şekilde eklenmesine denir. Diş hekimliğinde ise implant, diş kökünün taklidini oluşturup kaybedilen dişler yerine aynen köklü bir diş gibi monte edilen, sağlam fakat klasik tedavilerden daha pahalı bir uygulamadır. İmplant çene kemiğine bir şekilde yerleştirilir ve bu işleme de implantasyon denir. İmplantlar da içerik olarak titanyumdan yapılır. Suya ve hemen her şeye en çok dayanan metaldir. Bu nedenle implant dişler protez dişler arasında en dayanıklı protez implant olmuştur. En önemli avantajı vücudun kolay kolay reddetmemesidir. Çabuk adapte olur.
Aşırı sigara ve alkol tüketenler bunun implantın başarısını belli bir oranda azaltacağını bilmelidir. Ağız hijyeninine özen göstermeyen bireylere önerilmemektedir. İlk çıktığı günlere kıyasla ucuz olmasına rağmen yine de bir çok kişiye göre ekonomik sayılmaz. Yapıldıktan sonra da iyi bakım isteyen bir işlemdir. Diş İmplantları günümüzde fiyatları oldukça ucuzladığından bir çok vakada tercih edilmektedir.

İmplantın uygulama aşamaları nasıldır?

Ön muayene

Operasyon:

Tek tek dişlerin takılmasından ötürü takılacak dişin adedi uygulama süresinde etkindir. Lokal anestezi ile diş eti açıldıktan sonra kemiğe monte edilen implant, artık o kemikten bir parçaymış gibi osteointegre olur.

İyileşme dönemi:

Üç ay içerisinde implant çene kemiği ile adeta birleşir. Hastaya geçici olarak diş implantı destek alınmadan, üstüne protez yapılır. Ve bu üç ay sürekli gözetim altında tutulur.

İkinci parça dâhil oluyor:

İyileşme döneminin akabinde ikinci parça ( Abutment ) dahil olur. Porselen Köprü ya da zirkonyum kaplama olarak üretilen protez bu kısmın üzerine olacaktır.

Protez yapımı:

Çene ile bütünleşen implantlar ( Osteointegrasyon ), tamamen birleşince artık üzerine protezler yaptırılır.

 İmplant diş nasıl yapılır makalesinden alıntıdır.

Posted by at Temmuz 7, 2012
Filed in category: İmplant, and tagged with: , ,

One Response to İmplant diş nasıl yapılır?

  1. Yunus T. says:

    Ben uzun yıllardır Tam Damak kullanıyorum. Fakat şimdi implant sayesinde tamamen çıkmayan diş yapıyorlarmış. Alt ve üst çeneye kaç tane implant yapılırsa sabit protez yapılabiliyor. Birde implant fiyatları hakkında bilgi verebilirmisiniz.
    Takma Dişlerimden artık kurtulmak istiyorum ama implant dişler kesin çözüm olurmu. Bırde implant ücretleri pahalı imiş, taksitle implant oluyormu bilgi alabilirmiyiz.

Bir Cevap Yazın