İmplant üstü protezler

DİŞ İMPLANTI ÜZERİNE NE TÜR PROTEZLER UYGULANIR

 

 

implant üstü protezlerİmplantlar yerleştirildikten sonra bir müddet kemik ile kaynaşması beklenir. İmplantların üzerine yapılacak protezler, vakanın durumuna göre değişir. Aslında her zaman sabit protezler yapılması tercih edilir. Çünkü hastanın ağzından çıkarması gerekmeyen protezler hastalar tarafından en kolay tolere edilebilir diş protezi çeşididir. Ancak bazı durumlarda yeterli miktarda kemik yoktur ya da hastanın ekonomik durumu gerekçesi ile daha az sayıda implant yapılarak hareketli protez yapılması planlanmış olablir. Çıtçıtlı implant adı da verilen bu tarz protezlerle ilgili şu linkte detaylı bilgi bulabilirsiniz  implant üstü protezler

 

Eksik olan her diş için bir tane diş implantı yerleştirilmesi gerekmez. Çoğu zaman bir diş implantı yapılacak porselen köprü için destek olarak kullanılır. Bu şekilde planlama ile 2 implant köprü ayağı olarak kullanılarak eksik olan iki yada üç dişin vazifesini görebilmektedir. Her hasta için kişinin ağzına özel  protez ve implant planlaması yapılır.  Ağız içi muayenesi ve röntgen incelemesinden sonra doktorunuz tarafından protez planlamasına karar verilir. Her zaman için sabit protez yapmak mümkün olmayacağı için hareketli protezleri stabilize etmek için de implant destekli protezlerden istifade edilir.

İmplant operasyonuna  karar vermeden önce ;

Eğer protetik tedavi öncesinde implant üstü protezler için karar verme aşamasında iseniz, implant operasyonu öncesinde aşağıdaki soruları doktorunuzdan öğrenmek isteyebilirsiniz

  • implant üstü protezler im sabit mi yoksa çıkarılabilir mi olacak? 
  • Protezinizin tahmini bitiş süresini öğrenin. Kesin bir zaman verilmemekle birlikte implant tedavisinin kısa bir süreç olmadığını bilmelisiniz. İmplant ve kemiğin kaynaşması yani osteointegrasyon zaman gerektiren bir durumdur.
  • İmplantı yerleştirecek hekimin tecrübesi ve bu işlemi daha önce çok sayıda yapmış olması oransal olarak daha yüksek başarı getirebilir.
  • Prosedürün komplikasyon oranları nelerdir? Cerrahi, enfeksiyon, ve cihaz arızalarına bağlı başarısızlık risklerini anladığınızdan emin olun.
  • İmplant operasyonunun size sağlayacağı yararlar nelerdir?  Diş implantı size ne fayda sağlayacak  ve yaşam kalitenizi nasıl etkileyecek .

Bütün bunlar implant operasyonu öncesinde karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

DİŞ İMPLANTI ÜZERİNE UYGULANACAK PROTEZLER

Porselen diş    |   implant    |   ortodonti   |   Kanal tedavisi  |   Estetik diş hekimliği

Posted by at Şubat 3, 2013
Filed in category: Ağız ve Diş Sağlığı, İmplant, Protez Diş, and tagged with: , ,

Bir Cevap Yazın