Kanal Dolgusu

Kanal Dolgusu

Kanal tedavisi, çürük, kırık ve benzeri durumlarda oluşabilecek diş kayıplarını veya daha ileri tedavilerin önüne geçmek  için yapılır. Dişteki sinirler alınır ve bu zarar gören bölge temizlenir. Daha sonra da bölge dolgu ile doldurulur. Tedavi öncesi dişlerde ağrı veya iltihap görülebilir. Bu durumların ilerlememesi için kanal tedavisi uygulanır.

Kanal tedavisi ileri diş eti hastalıkları çürük ilerlemesi ve açtığı zararlı durumlarda uygulanabilir. Pek çok hastalıklar sonrasında da uygulanabilir. Kanal tedavisinde yapılacak dolgu türüne doktorunuz karar verir. Porselen dolgu mu yoksa kompozit dolgu mu ya da amalgam dolgu olup olmayacağına doktorunuz karar verir.

Tedavi sonrası diş uzun yıllar kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda yani tedavinin başarısız olduğu durumlarda yeniden dolgu veya dişin çekilmesi gerekebilir. Zaten kanal tedavisi diş çekilmesini önlemek için yapılır. Olası herhangi ters bir durumda tedavi tekrarlanabilir. Kanal tedavisi başarısız olmuşsa, tekrar yapılmasına retreatment denilir.

Kanal tedavi sırasında sert yemekler yememeye dikkat edilmelidir. Tedavi seanslar halinde yapılır. Özellikle kanal dolgusu yapıldıktan sonra belli bir süre yemek yenmemelidir. Aksi halde geçici dolgular kırılabilir. Aşırı harap dişlerin kanal tedavisi bittikten sonra porselen dişler ile kaplanması yerinde olur. Tedavi sırasında ve aralarında dişte ağrılar olabilir. Bazı durumlarda şişmelerin görülmesi de mümkündür. Bu gibi durumlarda doktora giderek pansuman yaptırabilirsiniz

Tedavi iyi bir şekilde yapıldığında başarılı olunur. Genelde tedavinin başarı oranı yüksektir. Olumlu sonuçlanan tedavilerde yeniden dolgu yapılması gerekmez. Ancak hala sorun varsa tedaviler tekrar edebilir. Bazen ise tedavi başarısız olabilir ve sonunda da diş çekilebilir.

 

Posted by at Temmuz 23, 2012
Filed in category: Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Dolgusu, Kanal Tedavisi, and tagged with: ,

2 Responses to Kanal Dolgusu

  1. Yelda U. says:

    Aslında ben ankara da oturuyorum ama iş için istanbul‘a geldiğimde bir gece şiddetli dişim ağrıdı. İnternetten bulup Randevu alarak gittiğim diş hekimi bana Kanal tedavisi gerektiğini söyledi. Acaba biraz sabredip Kanal dolgusunu ankara’da mı yaptırsam yoksa hemen burada yapılması daha mı iyi olur.

  2. Pingback: Kanal Tedavisinin Alternatifi Varmıdır | Porselen Dişler

Bir Cevap Yazın