Protez Dişler Nedir

Protez Dişler ( takma diş ), ağızda eksilen dişlerin yerine takılan, doğal dişlerin fonksiyonunu sağlayan yapay oluşumlardır. Protez yapılırken kaybedilen diş fonksiyonunun sağlanması yanında konuşma bozukluğunun giderilmesi ve görüntü estetiğinin geri kazanılması da amaçlanır. Hatta günümüzde yapılan tüm protetik tedavilerde dişlerin görüntüsü ve estetiği çok ön plana çıkmıştır.  Protezler, diş hekimliğinde yaygın bir klinik faaliyettir

Diş hekimliğinde bu konu ile ilgili uzmanlık ana dalı, Protetik Diş Tedavisi uzmanlığıdır.

Tedaviye başlamadan önce ağız içi muayenesi yapılır. Tespit edilen gerekli bütün tedaviler öncelikle yapılarak ağız protez tedavisine hazır hale getirilir. Çürükler dolgu ya da gerekili durumlarda kanal tedavisi ile tedavi edilir. Diş Eti kanaması var ise ve diş etleri ödemli ise diş taşları temizlenmeli, gerekiyorsa diş eti küretajı ve diğer periodontal tedaviler uygulanıp diş etleri sağlığına kavuştuktan sonra protetik tedavilere başlanmalıdır. Eğer bu yol izlenmeden tedaviye başlanırsa ödemli dişetleri iyileştiğinde dişeti çekilmeleri sebebi ile, porselen kaplamaların kenarllarında kısalıklar oluşabilir.

Protez dişler Hareketli protezler, Sabit protezler olarak gruplandırılır.  Hareketli protezler kullanıcı tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir. Hareketli protezler tam veya bölümlü olabilir.

Total protez

Total protez

TOTAL PROTEZLER :

Hastanın çenesinde hiç diş yoksa bu durumda tam protez  yada total protez olarak adlandırılan bir tedavi uygulanır.

Çıtçıtlı protez

Çıtçıtlı protez

PARSİYEL – BÖLÜMLÜ PROTEZLER – YARIM DAMAK

Hastanın çenesinde sağlam diş mevcut olmakla birlikte, dişlerinin bir bölümü kaybedilmişse Bölümlü – Parsiyel protezler olarak adlandırılan protez uygulaması tercih edilir. Bu tarz kısmi dişsizliklerde hareketli protez endikasyonu konulması genellikle servbest sonlu dişsizlik vakalarında olur. Yani dişsiz olan bölgenin arkasında hiç diş yoktur bu da sabit köprü yapımını imkansız kılar. Bir diğer durumda dişsiz bölgenin arkasında diş vardır ancak çok sayıda olan diş eksikliğini taşıyamayacak durumdadır böyle bir durumda da hareketli protez uygulaması tercih edilerek yarım damak diş uygulaması yapılır.

Sabit protezler hasta tarafından sökülemez. Zirkonyum Kaplamalar ve porselen diş, köprü dişler sabit protezlere örnek verilebilir. Kaplama, Kron, Kuron gibi isimler ile de bilinir.

Protez dişlerin yapımında özel plastik türü malzemeler, metal destekli porselen, metal desteksiz porselen, zirkonyum destekli porselen gibi malzemeler kullanılabilir. Malzemenin tercihinde estetik kaygılıların yanında hastanın alerjik hassasiyeti ve tabii ki ekonomik gücü belirleyici olur. Metal destekli porselen dişler metal alerjisi olan kişilerde tercih edilmez veya bu kişilerde alerjiye neden olmayan titanyum, zirkonyum ya da altın alt yapı malzemesi olarak tercih edilebilir.

Protez Diş   |   Porselen Diş

2 Responses to Protez Dişler Nedir

  1. Nihal says:

    Merhaba Protez diş yaptırmak istiyorum en iyi diş nerede yaptırabilirim. En ucuz olmasını değil en rahat edeceğim protezi nerede yaptırabilirim onu araştırıyorum. Acaba önerebileceğiniz bir yer varmı. Birde Protez diş fiyatları hakkında ortalama fiyatları öğrenebilirmiyim.

  2. Suna says:

    merhaba,ben gecen sene dişlerimi Istanbulda yaptırdım ama deyisen hic bisey oldmai sadece rengi daha beyaz oldu. oysaki ben diş protezide daha iri dişler ile ikisi bi arada olmasini istemistim.cok mutsuzum ne yapicamida bilmiyorum doktorun tekrar geldiğinizde diş protezinizi yenileriz önerisi beni biraz rahatlattı. Ama yeni yapılacak proteziminde beklentimi karşılayacağından emin değilim. bana yardimci olabilirmisiniz..Resim yollasam ve sikayetim yazsam beni ararmısınız numaramıda yazsam bana yardimci olabilirmisiniz ?

Bir Cevap Yazın