Protez Dişler

Protez diş ( takma diş ), ağızda eksilen dişlerin yerine takılan, doğal dişlerin fonksiyonunu sağlayan yapay oluşumlardır. Kaybedilen diş fonksiyonunun sağlanması yanında konuşma bozukluğunun giderilmesi ve görüntü estetiğinin geri kazanılması da amaçlanır. Hatta günümüzde protez dişler de görüntü estetiği çok ön plana çıkmıştır. Bu uygulamalar diş hekimliğinde yaygın bir klinik faaliyettir bu tedaviler diş hekimliğinde uzmanlık ana dalı olan Protetik Diş Tedavisi uzmanlığının ilgi alanına girer.
Protez tedavisine başlamadan önce ağız muayenesi yapılır. Tespit edilen gerekli bütün tedaviler öncelikle yapılarak ağız protez tedavisine hazır hale getirilir.
Protez dişler hareketli protezler, sabit protezler olarak gruplandırılır. Hareketli protezler kullanıcı tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir. Hareketli protezler tam veya bölümlü olabilir. Hastanın çenesinde hiç diş yoksa bu durumda tam protez olarak adlandırılan bir çözüm yolu tercih edilir. Hastanın çenesinde sağlam diş mevcut olmakla birlikte dişlerinin bir bölümünü kaybedilmişse
Bölümlü protezler olarak adlandırılan protez uygulaması tercih edilir.
porselen diş

Porselen diş

Sabit protezler hasta tarafından sökülemez. Kaplamalar ve köprü dişler sabit protezlere örnek verilebilir.
Protez dişlerin yapımında özel plastik türü malzemeler, metal destekli porselen, metal desteksiz porselen, zirkonyum destekli porselen gibi malzemeler kullanılabilir. Malzemenin tercihinde estetik kaygılıların yanında hastanın alerjik hassasiyeti ve tabii ki ekonomik gücü belirleyici olur. metal destekli porselen dişler metal alerjisi olan kişilerde tercih edilmez veya bu kişilerde alerjiye neden olmayan altın alt yapı malzemesi olarak tercih edilir.

Protez Dişler       Porselen Dişler       Zirkonyum Kronlar     Porselen diş yapımı

One Response to Protez Dişler

  1. Pingback: İsimsiz

Bir Cevap Yazın