Şiddetli Diş Ağrısı Neden Olur

şiddetli diş ağrısıDiş ağrısı apseli diş enfeksiyonu, diş çürümesi, diş kökünde tahriş olmuş bir sinir, diş eti hastalıkları gibi nedenlerle çene ve yüz etrafında oluşan ağrıdır. Diş ağrısı yaygın olarak yaşanan, çoğu kişinin tanışık olduğu bir ağrı türüdür. Şiddetli olmayan diş ağrıları insanlar arasında genellikle normal karşılanır ve kişi hekime gitme ihtiyacı duymaz. Çoğu zaman ağrı kesici kullanımıyla geçiştirilir. Bu davranış doğru değildir.
Dişlerin en dış kısmında sert bir tabaka olan mine tabakası bulunur. Dişin orta kısmında ise içerisinde hassas sinirler ve kan damarlarının yer aldığı diş özü bulunur. Diş ağrılarının en yaygın rastlanan nedeni diş özüne kadar ulaşan diş çürümeleridir. Diş çürükleri sonucu dişte değişik oranlarda tahribat ve oyuklar oluşur. Bu tahribat, alttaki diş özüne kadar ulaşırsa diş özü içerisinde bulunan sinirleri dış tesirlere karşı korumasız hale getirir. Böyle durumlarda, yenilen içilen yiyecekler sinire temas edeceğinden şiddetli ağrıya neden olur.
Apseli veya iltihaplı diş enfeksiyonlarının hassas sinirlerin bulunduğu diş özüne baskı oluşturması durumunda da şiddetli, adeta zonklama biçiminde ağrı hissedilir.
Bazı durumlarda sinüzit gibi hastalıklar da dişlerde ağrı hissine neden olabilir.
Diş ağrılarında diş üzerine aspirin, ağrı kesici veya çeşitli kimyasallar koymak sakıncalıdır. Çünkü bu maddeler dişe ve diş etrafındaki dokuya zarar verebilir. Ağrı durumunda en doğru davranış diş hekimine başvurmaktır. Hekim ağrının nedenini tespit ederek ona göre uygun bir tedavi uygular.

Porselen Dişler  Zirkonyum Kaplama Protez diş Tartar temizliği Porselen diş fiyatları

Posted by at Temmuz 7, 2012
Filed in category: Ağız ve Diş Sağlığı, Porselen Kaplamalar, and tagged with:

Bir Cevap Yazın