Tam Damak Protezi

Tma damak proteziTam Damak Protezi : alt veya üst çenedeki dişlerin tamamen kaybedilmesi durumunda yapılan bir uygulamadır. Hareketli protezler adı verilen bu tip protezlerinin yarım damak protezleri gibi herhangi bir dişe kroşe (kanca) bağlantısı bulunmaz.

 

Bu protezler çene üzerindeki dokudan destek alırlar ve bu dokuya tükürük salgısının da yapıştırıcı etkisiyle birlikte vakum kuvvetiyle tutunurlar. Tam damak protezleri halk arasında damak protez olarak yada total protez olarak da bilinir.
Sabit olmayan, yani kullanıcısı tarafından sökülüp takılabilen hareketli protezler dir. Yemeklerden sonra çıkarılarak temizlenebilir. Özellikle geceleri çıkartılabilir. Böyle durumlarda protezi açıkta bırakmamalı, steril su veya özel solüsyon içerisine muhafaza etmelidir. Aksi taktirde, protezde büzüşme gibi bazı deformasyonlar meydana gelebilir.

 
Tam damak protezlerinin çene kemiğine yerleştirilen implantlar üzerine bindirilerek yapılan çeşitleri de geliştirilmiştir. Bu çeşit tam damak protezleri kullanıcılara kendi doğal dişleriyle çiğneme yapıyormuş hissi vererek psikolojik bir rahatlama sağlar, ayrıca ağız içerisinde fazla oynamaz ve daha stabil bir durumdadır.
Tam damak protezi kullanıcıları belli bir alışma süreci yaşarlar. Bu süreç 4-5 hafta sürebilir.
Hasta eğer uzun süre dişsiz kalmışsa proteze alışmakta zorlanırlar. Protezi kullanmadan yemek yemeyi tercih ederler. Ancak, bu davranış hastanın proteze alışmasını geciktirir.
Tam damak protezleri, damak ve yumuşak doku teması nedeniyle vuruklara neden olabilir. Kullanıcı alışma döneminde yaşanacak bu tür durumlara karşı hazırlıklı olmalı, bu sıkıntıları normal karşılamalıdır. Özellikle ilk günlerde hekimle iletişim halinde bulunulmalı ve protez üzerinde gerekli düzeltmeler yaptırılmalıdır.

Tam damak protezi bir hareketli protez türüdür. Takıp çıkarılan bu tip protezler tam dişsiz ağızlarda implant tedavisi uygulanmadığı zaman vakum ile dişlerin ağızda durması esasına dayanır.

Günümüzde eğer ağızda yeteri kadar kemik var ise 6-8 Adet implant yapılarak ağızdan çıkarılmasına gerek olmayan sabit porselen dişler yapılabilir.

Bazı durumlarda ise 2-4 adet implant yapılarak tam damak protezi bu implantların üzerindeki çıtçıtlar ( Ball Attachment ) vasıtası ile daha sağlam olarak tutturulur.

Çıtçıtlı Protezler            Çıtçıtlı İmplant

Posted by at Temmuz 7, 2012
Filed in category: Protez Diş, and tagged with: , , , ,

One Response to Tam Damak Protezi

  1. Ahmet says:

    Tam Damak protezi kullanıyorum üst proteze alıştım ama alt dişlerimi kullanamıyorum. Yemek yerken çok zorlanıyorum. Bir arkadaşım tüm dişlerini implant yaptırdı şimdi çok memnun . Benim bütçem buna el vermez bana daha ucuz bir çözüm önerebilirmisiniz. Az sayıda implant ile çıtçıtlı implant protez yapılıyormuş bilgi verebilirmisiniz.

Bir Cevap Yazın