Yarım Damak Protezi

Yarım Damak Protezi
yarım damak proteziYarım damak protezler, alt veya üst çenede yaşanan kısmi diş kayıpları ile oluşan boşlukları doldurmak üzere yapılan, kroşe adı verilen metal kancalar ile sağlam dişlere tutturulan protezlerdir. Yarım damak protez yapılacak hastanın ağzında az veya çok doğal dişleri mevcuttur. Yani kişi, dişlerinin tamamını kaybetmemiştir. Yarım damak protezler tam damak protezlere göre ağız içerisinde doğal dişlere tutturulduğu için, daha stabil durur ve daha kullanışlıdır. Hatta eğer kancaların görülmesi istenmiyorsa Çıt Çıtlı Protez yapılırsa hen stabilizasyonu hemde estetik  olarak daha güzel görünür. Çıtçıtlı protez adı verilen hassas bağlantılı protezler için bazı dişler porselen ile kaplanır. ve porselen dişlerin üzerine hassas tutucular ( Çıtçıt ) koyulur.
Yarım damak protezler “bölümlü ( parsiyel ) protezler” veya “ destekli hareketli protezler ” gibi adlarla da anılırlar.Yarım protez diş planlanırken Eğer destek dişler porselen ile kaplanırsa daha sağlıklı sonuçlar alınır. Kullanılan malzeme ve tasarımlarına göre değişik tipleri vardır. Yarım damak protezler sabit olmayan hareketli protez grubunda yer alır. Ancak tam damak protezlerden farkı, protezin doğal dişlere çeşitli malzemelerle tutturulmasıdır.
Yarım damak protezi kancalarla doğal dişlere tutturulduğundan bu kancalar estetik olarak görüntü kirliliği oluşturabilir ve kullanıcıyı psikolojik rahatsız edebilir. Bu yüzden tutucuların özenle yapıldığı hassas tutuculu yarım damak protezler geliştirilmiştir. Bu protezlerde, özel hassas tutucular hastanın ağzında gizlenmiştir. Dışarıdan fark edilmezler. Hassas tutucular sayesinde destek alınan doğal ve sağlam dişlere de fazla yüklenilmemiş olur. Tabii ki hassas tutuculu dişler klasik Kroşe (metal kanca) Tutuculu protezlere göre daha pahalıdır.
İster tam damak protez olsun isterse yarım damak protez olsun protezlerin dokularla uyumunu zamanla kaybolabilir. Bunun için zaman zaman hekime giderek ağız muayenesi yaptırmak ve protezi hekime kontrol ettirmek gerekir.

Posted by at Temmuz 7, 2012
Filed in category: Ağız ve Diş Sağlığı, Protez Diş, and tagged with: , ,

Bir Cevap Yazın